3 moduri de a înscrie un joc de Ping Pong sau tenis de masă

Cuprins:

Anonim

Ping Pong este un joc distractiv și competitiv, dar nu toată lumea știe să calculeze scorul. Regulile pentru punctarea tenisului de masă sunt destul de simple. Trebuie doar să pregătiți o bucată de hârtie și un creion, astfel încât să nu calculați greșit.

Etapa

Metoda 1 din 3: Setarea elementelor de bază ale jocului

Păstrați scorul în Ping Pong sau Tenis de masă Pasul 1

Pasul 1. Decideți cine va servi mai întâi

Într-un joc de ping pong / tenis de masă, trebuie mai întâi să determinați cine va servi. Persoana care servește este persoana care lovește primul mingea pentru a începe jocul. Puteți arunca o monedă sau puteți juca jocuri simple, cum ar fi foarfece, hârtie, piatră pentru a determina cine servește. Oricine este ales are dreptul de a alege pe ce parte va juca.

Păstrați scorul în Ping Pong sau Tenis de masă Pasul 2

Pasul 2. Aflați regulile de service

Dacă este selectat pentru servire, trebuie să faceți acest lucru. Există câteva reguli specifice despre cum să serviți mingea pe care trebuie să le respectați în jocul de tenis de masă.

• Pentru început, ține mingea cu palmele deschise. Poziționați mâinile paralele cu masa.
  • Trebuie să arunci mingea în sus și să o lovești când plutește pe masă. Mingea lovită trebuie să sară o dată în zona de joc, apoi să sară în zona de joc a adversarului.
  • Puteți repeta serviciul numai în anumite condiții. Puteți repeta serviciul dacă mingea lovește plasa înainte să cadă în zona de joc a adversarului, adversarul lovește mingea care nu a sărit în zona sa de joc sau adversarul se simte nepregătit când servești.
Păstrați scorul în Ping Pong sau Tenis de masă Pasul 3

Pasul 3. Determinați numărul de runde care trebuie jucate

În jocul de ping pong, numărul de runde jucate trebuie să fie impar. Câștigătorul este persoana care câștigă cel mai mult. De exemplu, dacă joci în 7 reprize, câștigătorul trebuie să câștige cel puțin 4 reprize.

Păstrați scorul în Ping Pong sau Tenis de masă Pasul 4

Pasul 4. Decideți dacă veți juca cu 11 sau 21 de puncte în fiecare rundă

În fiecare rundă, ambii jucători trebuie să continue să concureze până când unul dintre ei atinge un scor specific. Majoritatea oamenilor joacă până la 11 puncte, dar puteți juca și până la 21 de puncte. Dacă doriți să jucați mai mult, 21 de puncte este cea mai bună opțiune.

• Oricine obține primul 11 sau 21 de puncte, cu o distanță minimă de 2 puncte de adversarul său, câștigă. De exemplu, un scor de 9-11 poate încheia un joc cu 11 puncte, dar un scor de 10-11 nu poate.
  • Dacă scorul într-o rundă este egal la 10-10 sau 20-20, trebuie să faceți timp suplimentar. Aceasta înseamnă că trebuie să joci în continuare până când unul dintre jucători este înaintea cu 2 puncte. Cine reușește să conducă cu 2 puncte câștigă.
Păstrați scorul în Ping Pong sau Tenis de masă Pasul 5

Pasul 5. Aflați cum să determinați dacă mingea este înăuntru sau în afara

Unul dintre cele mai importante lucruri pentru calcularea scorului unui joc de tenis de masă este înțelegerea regulilor mingii în sau în afara. De multe ori, punctele sunt acordate atunci când un jucător lovește mingea în sau în afara mesei de joc. Dacă mingea lovește masa, este luată în considerare. Dacă lovește partea laterală a mesei sau cade în afara mesei, mingea este considerată afară.

Metoda 2 din 3: Calcularea scorului

Păstrați scorul în Ping Pong sau Tenis de masă Pasul 6

Pasul 1. Înregistrați când câștigați puncte

Când începeți să jucați ping pong, calculați scorul fiecărui jucător. În esență, puteți câștiga puncte păstrând mingea pe masă mai mult decât adversarul.

• Dacă adversarul nu reușește să lovească mingea de servire sau mingea pe care o lovești, primești un punct.
  • Amintiți-vă, în jocul de ping pong, trebuie să loviți mingea până când va sări în propria zonă de joc, apoi va sări de pe zona de joc a adversarului. Dacă adversarul tău nu lovește mingea, dar nu sare în zona sa de joc, nu primești niciun punct.
Păstrați scorul în Ping Pong sau Tenis de masă Pasul 7

Pasul 2. Înregistrați când pierdeți puncte

De asemenea, puteți pierde puncte în jocul de ping pong. Asigurați-vă că luați notițe atunci când pierdeți puncte. Dacă apare oricare dintre următoarele, punctele tale vor fi deduse cu unul.

• Dacă nu lovești mingea, pierzi un punct.
  • Dacă mingea ta lovește plasa și apoi cade în propria zonă de joc, pierzi un punct.
  • Dacă lovești mingea prea tare până când cade de pe masă, pierzi un punct.
  • Nu puteți lovi o minge care nu a sărit în propria zonă de joc. Dacă se face acest lucru, veți pierde un punct.
  • Dacă mingea pe care o lovești sare de două ori în propria zonă de joc, pierzi un punct.
  • Dacă mutați accidental masa la mijlocul jocului, pierdeți un punct.
Păstrați scorul în Ping Pong sau Tenis de masă Pasul 8

Pasul 3. Schimbați jucătorul care servește

Ori de câte ori tu sau adversarul tău nu reușești să lovești mingea, trebuie să repeti serviciul. La ping pong, modificările serviciilor se fac o dată la 2 puncte.

• De exemplu, servești pentru a începe meciul. Obțineți un punct, deoarece adversarul dvs. nu a reușit să lovească mingea. De asemenea, puteți servi din nou. Apoi, adversarul a reușit să înscrie. Trebuie să mai slujești încă o dată. Acum, se consideră că ați atins un total de 2 puncte în meci. Un punct pentru tine și un punct pentru adversar.
  • După ce unul dintre jucători a obținut următorul scor, este rândul adversarului să servească. El va continua să servească până se vor înscrie 2 puncte. După aceea, este rândul tău să servești din nou.

Metoda 3 din 3: Câștigă meciul

Păstrați scorul în Ping Pong sau Tenis de masă Pasul 9

Pasul 1. Continuă să joci până când unul dintre jucători marchează 11 sau 21 cu o diferență de 2 puncte față de adversarul său

Continuați să jucați și țineți scorul. Meciul va continua până când unul dintre jucători obține 11 sau 21 de puncte, în funcție de numărul de puncte selectate. Trebuie să aveți o diferență de cel puțin 2 puncte față de adversar pentru a câștiga. Deci un scor de 10-11 sau 20-21 nu te face să câștigi.

Păstrați scorul în Ping Pong sau Tenis de masă Pasul 10

Pasul 2. Încheie jocul strâns

Amintiți-vă, dacă scorul este 10-10 sau 20-20, runda va intra în prelungiri. Continuați să jucați până când unul dintre jucători obține o diferență de 2 puncte. De exemplu, un scor de 10-12 va încheia repriza în prelungiri.

Păstrați scorul în Ping Pong sau Tenis de masă Pasul 11

Pasul 3. Joacă un număr impar de runde

Jocul de ping pong trebuie jucat într-un număr impar de runde. Jucătorul care câștigă cel mai mult va câștiga meciul. De exemplu, să presupunem că joci în 5 reprize. Pentru a câștiga, jucătorii trebuie să câștige cel puțin 3 din cele 5 reprize jucate.

sfaturi

Dacă întâmpinați probleme la calcularea scorului, găsiți pe cineva care să înscrie jocul. După încheierea jocului, puteți schimba jucătorii, astfel încât toată lumea să aibă șansa de a concura

Avertizare

• Încearcă să nu lovești mingea către alte persoane sau obiecte din jurul tău. Acest lucru poate provoca răniri și daune materiale, precum și supărarea părinților.
  • Nu sta prea departe de masă. Uneori, adversarul tău va lovi mingea în zona de lângă plasă, astfel încât vei avea dificultăți în a o returna.